Domyślny arkusz po otworzeniu skoroszytu

Każdorazowo otworzenie skoroszytu powoduje otworzenie ostatnio używanego arkusza. Czasami istnieje potrzeba wyświetlania konkretnego arkusza za każdym razem. Tak, aby przy każdym otworzeniu skoroszytu, użytkownik zobaczył to samo. Nie zależnie, w jakim stanie zapisany był ostatnio plik.

Aby to zrobić wystarczy użyć makra i zdarzenia występującego w trakcie otwierania skoroszytu. Kod, który należy użyć jest banalny:

Kod ten należy wkleić do elementu ThisWorkbook w edytorze VBA i podać nazwę arkusza, który ma się domyślnie otwierać zamiast Nazwa_arkusza.

Na koniec należy dodać, że prawidłowe działanie tej funkcjonalności zależy od ustawionego poziomu zabezpieczeń w Excelu. Automatyczne przejście do wskazanej zakładki nastąpi tylko wtedy, gdy użytkownik będzie miał ustawiona automatyczne uruchamianie załączonych makr lub też Excel zostanie podpisany cyfrowym podpisem oraz zaakceptowany przez użytkownika. W przeciwnym wypadku przejście do poprawnego arkusza nastąpi dopiero po włączeniu obsługi makr w Excelu.

Opublikowano: 16 lutego 2011, Kategorie: Makra / VBA ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">