Który to tydzień kalendarzowy?

Ostatnio pracując z Excelem spotkałem się z problemem numeru tygodnia. Mając podaną datę chciałem uzyskać numer tygodnia kalendarzowego w roku, w który ta data wypada. Na początku zignorowałem lekko ten problem, bo przecież jest funkcja wbudowana, która robi dokładnie to co chcę osiągnąć. Czy jednak jest to samo?

Pierwsze podejście – funkcja DZIEŃ.TYG(data;typ_wyniku). Funkcja ta przyjmuje dwa argumenty. Oczywiście pierwszym z nich jest data, natomiast drugi określa dzień od którego zaczyna się tydzień:

 • 1 – tydzień trwa od niedzieli do soboty,
 • 2 – tydzień trwa od poniedziałku do niedzieli.

Prosty test pokazuje, że ta funkcja nie działa poprawienie:

 • 1 stycznia 2010 – tydzień 1,
 • 31 grudnia 2009 – tydzień 53.

Zaglądając do kalendarza można zobaczyć, że w przypadku 31.12.2009 tydzień został poprawienie odczytany. Natomiast w przypadku 01.01.2010 wynik jest nieprawidłowy. Powinien być 53 tydzień a jest 1.

Problem, ten jest związany ze sposobem obliczania daty w Europie. Zgodnie ze standardem ISO (ISO8601:2004) za pierwszy tydzień roku uznaje się ten tydzień, który posiada cztery dni stycznia. Należy pamiętać, że tydzień zgodnie z ISO rozpoczyna się poniedziałkiem. Oznacza to, że powyższe stwierdzanie można zastąpić następującym: Za pierwszy tydzień roku uznaje się tydzień, w którym występuje pierwszy czwartek stycznia. Taka interpretacja stosowana jest we wszystkich kalendarzach w Europie.

Spróbujmy rozwiązać ten problem.

Podejście 1 – użycie formuły.

Zakładając, że nasza data znajduje się w komórce A1 można użyć następującej formuły:

=ZAOKR.DO.CAŁK((A1-DATA(ROK(A1-DZIEŃ.TYG(A1-1)+4);1;3)+DZIEŃ.TYG(DATA(ROK(A1-DZIEŃ.TYG(A1-1)+4);1;3))+5)/7)

Rozwiązanie to jest kłopotliwe ponieważ przy wpisywaniu tak długiej formuły może się pojawić błąd. Szczególnie wtedy gdy chcemy, aby numer tygodnia był argumentem w innej funkcji. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie własnej funkcji.

Podejście 2 – własna funkcja VBA

Naturalnym sposobem ominięcia długi i dziwnie wyglądających formuł jest zdefiniowanie funkcji użytkownika. W tym celu należy dodać do modułu następującą funkcję:

I na koniec ją wywołać: = IsoWeekNumber(A1).

Osoby programujące w VBA mogą zdziwić się dlaczego nie została użyta funkcja: DatePart(“ww”,date,vbMonday,vbFirstFourDays). Teoretycznie powinna on zwrócić też tą samą wartość. Jednak tak nie jest. Znalazł się w niej błąd. Jeżeli będziemy chcieli określić tydzień dla daty, np. 29.12.2003 to funkcja ta zwróci warość 53. Pomimo, że jest to poniedziałek, a 01.01.2004 wypada w czwartek. Aby użyć tej funkcji należy dodać dodatkowy warunek:

Opublikowano: 21 marca 2010, Kategorie: Makra / VBA ,
5 Odpowiedzi do Który to tydzień kalendarzowy?
 1. avatar
  MlodyPolak
  20/02/2016 o 21:25

  Świetna formuła, działa znakomicie. Próbuję zrozumieć jako to działa, ale niestety nie rozumiem. Czy jest szansa poznać algorytm postępowania tej funkcji ?

  Pozdrawiam
  Wojtek

  Odpowiedz
 2. avatar

  Nieoceniona pomoc, dziękuję za obszerne i zrozumiałe opisanie rozwiązania problemu!

  Odpowiedz
 3. avatar

  Można użyć funkcji Excela NUM.TYG, która zwraca numer tygodnia :)

  Odpowiedz
 4. avatar
  Agnieszka
  30/11/2017 o 08:49

  Super, bardzo pomocne, dziękuję!

  Odpowiedz

[na górę]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">