Sposób na długie formuły

Czy nie zdarzyło Ci się w pracy z Excelem stworzyć formuł na kilka linijek? Czy może zrobiłeś coś z nimi, aby były bardziej czytelne? A czy może zastanawiałeś się, ile czasu marnujesz, na szukanie błędu w długiej formule, która jest przedstawiona w sposób nieczytelny. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę z długimi formułami w Excelu to zapraszam do lektury tego artykułu.

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się stworzyć bardzo długie formuły w Excelu. Nie jednokrotnie były to wielokrotnie zagnieżdżone funkcje warunkowe. W większości przypadków długość i czytelność formuły nie jest brana pod uwagę. Staje się ona ważna w sytuacji w sytuacji, gdy w formule pojawi się błąd i trzeba go znaleźć. W takiej sytuacji często formuła jest kopiowana do jakiegokolwiek edytora tekst (np. Notatnika) i tam dzielona na mniejsze człony, które trafiają do osobnych linii. I dopiero tak podzielona formuła jest analizowana. Problem trudności w przeczytaniu “jednolinijkowych” formuł pojawiają się również w sytuacji, gdy zaglądamy do Excela, który nie był już dawno używany.

Taki układ formatowania, jak w Notatniku, można zastosować również w Excelu. Formułę zamiast zapisywać w jednej linijce:

=JEŻELI (A10>20; JEŻELI (B4<20; C3; JEŻELI (B3<34; SUMA(A1:A10); SUMA(B1:B10))); 0)

Można zapisać w kilku linijkach:

=JEŻELI (A10>20; 
JEŻELI (B4<20; C3; 
JEŻELI (B3<34; SUMA(A1:A10); SUMA(B1:B10))); 0)

Można to osiągnąć naciskając Alt+Enter w miejscu w którym ma nastąpić podział. Nastąpi wtedy przeniesienie części po prawej stronie kursora do następnej linii. Dzięki takiemu zabiegowi, formuła nie przestaje działać, ale za to staje się bardziej czytelna.

Dodatkowo należy pamiętać, że skopiowanie rozdzielonej w ten sposób formuły z paska formuły do innej komórki w Excelu powoduje skopiowanie każdej linijki formuły do osobnej komórki.

Opublikowano: 14 luty 2009, Kategorie: Formuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">