Praca z Excelem na kilku monitorach

Obecnie w pracy dwa monitory stały już się standardem. Nawet jeśli nie są to dwa samodzielne monitory, to bardzo często spotyka się połączenie monitora LCD z monitorem z laptopa. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się, czy można uruchomić dwa osobne Excele, tak aby na każdym monitorze można było wyświetlić osobny arkusz. Domyślna konfiguracja oczywiście nie pozwala na to.

Ale wystarczy mała zmiana w ustawieniach Windowsa, aby każdy plik Excela był otwierany w osobnym oknie. Procedura zależy od wersji Windowsa jaka jest używana na danym komputerze.

W przypadku starszych od Windowsa 2003 (w tym XP) należy postąpić zgodnie z poniższą procedurą:

1. Otworzyć okno “Opcje folderów”:

Opcje folderow2. Następnie wybrać pliki Excela, które będą miały uruchamiać się w osobnych oknach. W przypadku Excela 2003 są to przede wszystkim pliki o rozszerzeniach: .xls, .xlm, .csv. W przypadku Excela 2007 dochodzą jeszcze pliki: .xlsx i .xlmx. I dla tych plików wejść do opcji zaawansowanych, klikając przycisk “Zaawansowane”. Pojawi się następujące okno:

Uruchamianie Excela na XP3. W tym oknie wybieramy akcję “Otwórz” i klikamy “Edytuj”

4. I na koniec pozostaje wyłączyć opcję DDE odznaczając checkboxa.

DDE Windows XPNależy zwrócić szczególną uwagę na wywołanie programu, który się ma uruchomić:

“C:\Program Files\Microsoft Office\Office12\EXCEL.EXE” “%1″

W zależności od wersji Excela, która jest używana na komputerze może się różnić numer podany w ścieżce stojący przy polu Office. Dodatkowo należy pamiętać, że %1 musi być użyty w cudzysłowach. Inaczej w trakcie otwierania plików, ze spacją w nazwie pojawią się błedy.

5. Czynności od 1 do 4 należy powtórzyć dla wszystkich plików powiązanych z Excelem, które używane są w trakcie pracy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Windowsa Vista i Windowsa 7. W tym przypadku sprawa jest nieco trudniejsza. Nie ma bezpośredniej opcji w Windowsie, gdzie można te opcje zmienić. Należy posłużyć się edytorem rejestru. Uruchamiamy go wpisując w okno uruchom – “regedit”. Następnie należy odnaleźć wpis odpowiadający uruchamianiu Excela w trybie DDE i go usunąć.

DDE Windows 7Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie tego problemu. Wydaje mi się, że jest ono najłatwiejsze do zastosowania. Można zmienić opcje w Excelu, tak aby zawsze otwierał się w nowym oknie. W tym przypadku każdy plik będzie otwierany w nowym oknie. Aby to zrobić należy zaznaczyć opcję “Ignoruj inne aplikacje używające dynamicznej wymiany (DDE)”. W Excelu 2003 opcję tę można znaleźć w “Narzędziach -> Opcje -> Ogólne”. Tam należy zaznaczyć opcję “Ignoruj inne aplikacje”.

Ignoruj aplikaecjęW Excelu 2007 – “Opcje programu Excel -> Zaawansowane” i  tam “Ignoruj inne aplikacje używające dynamicznej wymiany (DDE)”.

Ignoruj aplikacje - Excel 2007

Opublikowano: 25 lutego 2010, Kategorie: Inne ,
6 Odpowiedzi do Praca z Excelem na kilku monitorach
 1. avatar

  po zaznaczeniu “Ignoruj inne aplikacje używające dynamicznej wymiany (DDE)”
  i próbie otworzenia jakiegoś pliku wyskakuje
  “wystąpił problem z przesłaniem polecenia do programu”
  System Windows 7
  ma ktoś pomysł jak to uruchamiać

  Odpowiedz
  • avatar

   Opcja ta niestety nie zawsze działa tak ja powinna. Szczególnie jeśli plik ma znaki specjalne / spację w nazwie.

   Dlatego też najlepiej użyć sposobu pierwszego. Na 100% zadziała.

 2. avatar

  Zastosowałem pierwszy i drugi wariant w Excel 2010. Po otwarciu pliku w obu przypadkach program się otwiera, ale pozostaje pusty, bez skoroszytu :sad: Hmm, no nie ma mocnego na te okna? Microsofcie, dajcie jakąś prostą opcję, żeby normalny człek mógł uruchamiać arkusze w zupełnie niezależnych oknach.

  Odpowiedz
 3. avatar

  Bardzo dziękuje…. tego właśnie szukałem….wszystko hula jak wściekłe
  Pozdrawiam

  Rafał

  Odpowiedz
 4. avatar

  mam ten sam problem co poprzednik szkoda że microsoft nie ma dobrego wsparcia dla swoich klientów żałuje że wydaje tyle kasy na oryginale oprogramowanie :(

  Odpowiedz

[na górę]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">