Wykres w postaci wskaźnika

W wielu opracowaniach można spotkać wykresy w postaci wskaźnika. Przedstawia się na nich najczęściej wartości służące ocenia danego zjawiska. Standardowo Excel w swoich wykresach nie ma takiego, ale za pomocą pewnej sztuczki można zrobić taki wykres.

W tym celu należy przygotować serię danych z trzema wartościami:

  • obszar wskazujący poziom danego zjawiska =MAX(MIN(1;B1);0)/2,
  • pozostały obszar dopełniający wskaźnik do całości =0,5-B4,
  • drugie półkole = 0,5.

Dane te pozwolą na stworzenie wykresu kołowego. Tak utworzony domyślnie wykres należy odpowiednio zmodyfikować. W pierwszym korku należy zmienić kąt pierwszego wycinka tak, aby obszar stały (półkole) znajdowało się na dole. W tym celu zaznaczamy serię danych i wybieramy Formatowanie serii danych. W tym oknie należy zmienić kąt pierwszego wycinka.

Formatowanie serii danychNastępnie należy zmienić kolor tła i obramowania dla wycinka, koła znajdującego się na dole. W tym celu zaznaczamy ten wycinek i ustawiamy opcjeBrak wypełnienia i Brak linii.

Mając już tak przygotowany wykres można już przystąpić do wykończenia wykresu. Polega ono na dodaniu opisów oraz etykiet na rysunku. Tak przygotowany wykres można umieścić w różnego rodzaju opracowaniach.

Wykres wskaźnikZałącznik: wykres_wskaznik.xlsx

Opublikowano: 20 marzec 2009, Kategorie: Wykresy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">