Maszyna losująca – kto będzie prezentował

Maszyna losująca – kto będzie prezentował

Problem stary jak świat, kto ma coś zrobić. Czasem zastanawiam się, jak to jest możliwe, że dorosłe osoby zachowują się jak dzieci. W momencie gdy dochodzi do wyboru osoby, która będzie prezentowała pracę zespołu pojawiają się komentarze typu – ostatnio ja to robiłem… Wybranie kogoś potrafi zająć więcej czasu niż prezentacja tematu.

W takich momentach najlepiej wylosować taką osobę, ale jak – używając monety, grając w papier-kamień-nożyczki… Sposobów jest wiele. Ja natomiast proponuję użycie Excela w tym celu. Zróbmy prosty arkusz, który będzie zawierał imiona osób w pierwszej kolumnie, w drugiej natomiast losową liczbę (przedział może być dowolny i zależy od ilości osób biorących udział w losowaniu). W tym celu można użyć funkcji LOS.ZAKR:

=LOS.ZAKR(0; 1000)

Potem wystarczy tylko ustalić warunki wygranej. W omawianym przypadku osoba z najmniejszą liczbą będzie wygrywać losowanie. Oczywiście najlepiej, aby wynik był widoczny od razu –  w tym celu można wykorzystać formatowanie warunkowe:

Formatowanie warunkoweI na koniec najważniejsze – sposób losowania. Należy przewinąć widok, tak aby nie było widać listy. Następnie przytrzymujemy przez chwilę F9 i puszczamy. Na koniec wracamy do początku arkusza. Osoba wybrana powinna zostać zaznaczona zgodnie z ustawieniami formatowania warunkowego:

Wynik losowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">