Wstawianie komentarzy w formułach

Zastanawiam się ile razy w trakcie pracy miałeś okazję stworzyć formułę, która była bardzo skomplikowana i długa. W takim przypadku dobrym pomysłem było by dodawanie komentarzy w formułach. Wiele osób na pewno zastanowi się czy coś takiego jest w ogóle możliwe. Zastanawiam się ile osób na to pytani odpowie, że jest to nie wykonalne.

A jednak te osoby są w błędzie. Można zastosować pewną sztuczkę, która pozwoli na wstawienie tekstu do formuły. Załóżmy, że przykładowa formuła wygląda w następujący sposób:

=A1+SUMA(A2:A10)*A5

Formuła powyższa nie jest skomplikowana, ale wystarczy do przykładu. Chcąc dodać komentarz trzeba zastosować funkcję L(wartość). Funkcja ta konwertuje liczbę w postaci tekstu na format numeryczny. Jeżeli jako argument funkcji zostanie podany tekst zamiast liczby to zwróci ona wartość 0.

Z tego powodu można ją wykorzystać do dodawania komentarzy w formułach. Po zastosowaniu tej funkcji przykład będzie wyglądał następująco:

=A1+L(“Komentarz1″)+SUMA(A2:A10, N(“Komentarz 2″))*(A5+L(“Komentarz 3″)

Opublikowano: 09 czerwiec 2010, Kategorie: Formuły ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">