Konwertery VBA

Wydaje mi się, że każda osoba miała do czynienia z błędem “konwertery VBA”. Pojawia się on gdy chcemy otworzyć w Excelu 2007 arkusz Excela 95 / 5.0, który zawiera projekt VBA.

Komunikat o błędzie brzmi:

Otwarcie projektu VBA w tym pliku wymaga składnika, który nie jest obecnie zainstalowany. Ten plik zostanie otwarty bez projektu VBA. Aby uzyskać więcej informacji, wyszukaj frazę “konwertery VBA” w witrynie Microsoft Office Online.

Szukając w Internecie informacji o tym problemie nie znajdziemy łatwo rozwiązania. Strona Microsoftu (http://support.microsoft.com/kb/926430/pl) nie zawiera żadnych istotnych informacji, jak ten problem rozwiązać. Znajdziemy na niej tylko informację o przyczynie tego błędu – Excel 2007 nie posiada konwerterów elementów języka VBA z Excela 95 / 5.0. Co więcej przy jego zapisie elementy VBA są usuwane z tego Excela.

Wydawać się mogłoby, że problem jest nie rozwiązywalny, ale wystarczy dodać dwa pliki do odpowiedniego katalogu. Pliki, który należy dodać znajdują się na końcu tego artykułu. Wystarczy, że znajdą się one w katalogu C:\Program Files\Common Files\microsoft shared\VBA\VBA6.

Trzeba tylko pamiętać, że w zależności od komputera lokalizacja Program Files może być różna. Dodatkowo w przypadku maszyn 64 bitowych należy te pliki umieścić w katalogu C:\Program Files (x86).

Plik: Konwertery VBA.rar

Opublikowano: 13 października 2010, Kategorie: Makra / VBA
8 Odpowiedzi do Konwertery VBA
 1. avatar

  niestety to nie rozwiązuje problemu :( nadal mam ten sam komunikat

  Odpowiedz
  • avatar

   Proszę o podanie dodatkowych informacji:
   – system operacyjny,
   – typ maszyny – 32 bit lub 64 bit?
   – zainstalowany office – numer wersji oraz język,
   – wersja pliku otwieranego.

   Na podstawie tych informacji będzie można dopiero zastanowić się dlaczego to nie działa.

 2. avatar

  Witam,
  mi również to nie pomaga :/ ba, nawet nie mam folderu VBA oraz VBA6 idąc podaną ścieżką…

  Odpowiedz
 3. avatar

  Niestety u mnie też to nie działa. W ogóle nie mam folderu VBA oraz VBA6 na podanej ścieżce… :/

  Odpowiedz
 4. avatar

  Dzięki za odpowiedź. Problem jak w artykule. Otwierając plik excela wyskakuje mi komunikat z błędem: “Otwarcie projektu VBA w tym pliku wymaga składnika….”. Próbowałem pobierać plik i wkleić w danej ścieżce, ale niestety w folderze Microsoft Shared nie mam folderu VBA. Utworzyłem taki folder, zgodnie z opisaną ścieżką, ale błąd nadal występuje.

  Odpowiedz
  • avatar

   Opis dotyczył pliku zapisanego w Excelu 95 – wersji sprzed 20 lat oraz Excela 2007. Obawiam się, że w obecnych wersjach aplikacji mogą istnieć inne różnice, które wywołują opisany błąd. Z tego powodu należałoby przeanalizować ten problem indywidualnie.

   Czy próbował Pan otwierać ten plik w starszej lub nowszej wersji Excel niż ma Pan zainstalowaną na swoim komputerze?

 5. avatar

  U mnie zadziałało! Z tym, że tę ścieżkę już miałem w kompie (już tam były jakieś inne DLL-e). Może u tych, którzy musieli robić takie ścieżki sami, trzeba dodać jakiś wpis w rejestrze?

  Pozdrowienia
  crayfish

  Odpowiedz

[na górę]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">